Bez peněz není zaměstnání
Nikdo ze soudně uvažujících lidí se nikdy nestane něčím zaměstnancem, pokud nemá jistotu, že za svoji práci dostane náležitě zaplaceno. Peníze jsou přece tím hlavním důvodem, proč se kdekoliv na světě, naše končiny nevyjímaje, do práce chodí, a kdyby někdo po někom chtěl, aby pro něj pracoval zadarmo, zcela jistě by nepochodil. Protože tak je tomu leda ve výjimečných případech, například u nějakých dobrovolnických či charitativních organizací, a to ještě dělají jenom ti, kdo chtějí, v podstatě ze své dobré vůle spolu s nějakou jinou výdělečnou činností, jež jim peníze vynáší.
Bez peněz se prostě nikdo k práci nepřiměje. A stejně tak platí, že si nechá každý zaplatit tak, jak mu to vyhovuje, že se nespokojujeme vždy s jakoukoliv částkou. Výplata nám musí stačit na to, abychom díky ní žili podle svých představ.
A proto je otázka mzdy jednou z prvních záležitostí, která se při přijímání někoho do zaměstnání řeší. A dříve, než se podepíše pracovní smlouva musí být v tomto jasno, obě strany musí akceptovat dohodnutou částku. Která se obvykle uvádí v podobě hrubé mzdy.
Jenže hrubá mzda není to, co člověk nakonec dostane. Je totiž ještě třeba provést výpočet mzdy 2021, tedy odečíst z této povinné odvody, jimiž jsou daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A případně tu je třeba uplatnit i slevy na dani, jež někteří z nás mívají. A teprve poté dostane zaměstnanec to, co na něj z oné hrubé mzdy ještě zbude.
Takže by měl každý počítat s tím, že když už si dohaduje plat, není mzda jako mzda. Tedy není hrubá mzda jako ta čistá. Protože jenom v takovém případě nebude zklamán a případně nezabředne do problémů jenom proto, že nedostal tolik, kolik očekával.
A kalkulačka ukrývající se pod odkazem výše, člověku pomůže, když potřebuje vědět, kolik že tedy ze své slíbené hrubé mzdy skutečně dostane na ruku.